Doğrudan Satışa Nasıl Başlayabilirim?

tarafından dsdnova17

Bir doğrudan satış şirketine karar verdiniz ve işe başlamak istiyorsunuz, öncelikle tebrik ederiz. Şimdi işinizi kendi istediğiniz şekilde tasarlamanın tam zamanı. İlk olarak, zamanınızı nasıl planladığınızı düşünün, nelere vakit harcadığınızı, nerelerde dolaştığınızı. Bunlar size nasıl bir iş planı kuracağınız konusunda ilk ipuçlarını verecektir. Bunları dikkate alarak, hayat stilinize uyacak şekilde bir iş planı yapın.

  Peki bir sonraki adım nedir? Neler beklemelisiniz?

 

Eğitimlere katılacak ve yeni beceriler kazanacaksınız

Başarılı bir girişimci olmak için, işin çerçevesini doğru bir şekilde öğrenmeniz gerekir. Bu nedenle, firmanız sizin için birçok eğitim programı ve kişisel gelişim planı yapacak. Bu eğitimlerde, aklınıza takılabilecek soruların cevaplarını içeren basılı dokümanlar size verilecek. Daha sonra da firmanız size ihtiyaç duymanız halinde destek sağlayabilecektir.

Doğrudan satıcı olarak, her şeyden önce satışını yaptığınız ürünle ilgili, üyesi olduğunuz firma ile ilgili veya işin kazanç potansiyeli ile ilgili yasal sorumluluklarınız hakkında tam bilgiye sahip olmalısınız. Güvenilir, başarılı bir satıcı çevresine; doğru, yanıltıcı olmayan, net bilgiler vermelidir.

Unutmayın; ürünü, işi ve firmayı doğru ve yasal sınırlar içerisinde nasıl tanıtacağınızı size anlatacak, süreç boyunca her daim sizi destekleyecek ve başarılı olmanız için elinden gelen her şeyi yapmaya hazır bir ekip, sizler için firma genel merkezinde sizi bekliyor olacak. Doğrudan satış sektöründe en önemli kaynak; insanlar ve insanların birbirlerine ve işe olan bağlılıklarıdır.

Yeni arkadaşlar edineceksiniz

Her bir girişimciye, parlayan yıldız olabilmek için bir çok fırsat tanınacaktır. Ancak bağımsız girişimciler yine de büyük grubun bir parçasıdır. Ofis çekişmeleri, kariyerde son noktalar, basamaklar, tükenen fırsatlar bu işte söz konusu değildir. Siz tırmanmak istedikçe merdivende tırmanacak bir basamak bulacaksınız. Bağımsız girişimcilerin, iş ortamında birbirlerine destek olmaları, arkadaşlıklar kurmaları, hayat ve başarı hikâyelerini paylaşmaları bu işin genel özelliklerindendir.

Takdir ve ödüller alacaksınız

Doğrudan satış şirketleri küçük veya büyük başarıları hızlı bir şekilde takdir etmeleriyle meşhurdur. Sektör başarıların takdir edilmesi ve ödüllendirilmesi üzerine kurulmuştur. Tecrübelerle sabittir ki çok çalışırsanız küçük veya büyük başarılarınız bazen bir rozet ile bazen bir çiçek ile veya bazen bir tatil ile ödüllendirilecektir. Sadece ödülün kendisi değil, bu ödüllerin takdim edildiği toplantılarda şirketin üst düzey yöneticileriyle beraber olmak, tüm ekip tarafından alkışlanmak da kişilerin kendine olan öz güvenini pozitif yönde etkilemektedir.

Doğrudan Satış Girişimcisi olmak için neler yapmalısınız?

Öncelikle sevdiğiniz bir firmayı ve başarılı olmak için gerçekten sevdiğiniz, beğendiğiniz bir ürün veya hizmeti seçin. Sevdiği bir ürünün satışını yapan kişilerin müşterilerine bu ürün veya hizmeti keyifle, istekle sunmaktadırlar.

Sevdiğiniz bir ürün grubu buldunuz, şimdi  ürünlerin tanıtımını yapın. Kendinizi bunu yaparken düşünebiliyor musunuz? Şirketin mesajları, misyonu içinize sindi mi? Eğer tüm bu sorulara EVET diyorsanız o zaman size hoş geldiniz diyor ve sizi tebrik ediyoruz. Denediniz ve bu işin size göre olmadığına mı karar verdiniz? Kolaylıkla bitirebilirsiniz. En fazla biraz zaman kaybetmiş olursunuz. Bu nedenle, denemek sizin için hiçbirşey kaybettirmez. En kötü ihtimalle iş hayatı konusunda tecrübe elde etmiş olursunuz.

Buradaki önemli bir nokta, tercih ettiğiniz firmanın Doğrudan Satış Derneği üyesi olup olmadığıdır. Firma veya ürün grubu seçerken firmanın DSD üyesi olup olmadığını kontrol edin. DSD çatısı, firmanın etik iş değerlerine bağlı kalacağının ve tüketici güvenini en üst düzeyde sağlayacağının garantisidir. Bu garantiler, güvenilir bir kariyer çizmeniz için size fayda sağlayacaktır.

Doğru soruları sordunuz mu?

Bir doğrudan satış şirketine katılmadan önce mutlaka aşağıdaki soruları sorun.

Başlangıçta ne kadarlık bir harcama yapmalıyım?

Doğrudan satışın en önemli özelliği kayıt ücreti istenmemesidir. Genellikle tanıtımını yapacağınız ürünleri katalog fiyatı üzerinden satın alırsınız. Eğer size başlangıç seti satın almaya zorlayan bir şirket varsa ve yüksek fiyatlarla bu setleri almanız isteniyorsa muhtemelen piramit bir yapı ile karşı karşıyasınız. Uzak durun!

Satılamayan stokları geri iade edebilir miyim?

DSD üyesi şirketler mevzuatın zorunlu kıldığı sürelerin de üzerinde ürün iadelerini kabul etmektedirler.

Firmanın ürünleri son tüketiciye ulaşıyor mu ?

Yasal Doğrudan Satış Firmaları işe yeni katılanlar üzerinden değil sattıkları ürünler üzerinden gelir elde ederler. Doğrudan satış bir pazarlama tekniğidir ve aynı diğer satış kanalları gibi kaliteli ürünleri rekabetçi fiyatlarla müşterilere ulaştırmayı hedefler. Ne kadar çok yeni kişiyi üye yaparsanız o kadar çok gelir elde edersiniz ifadelerini duyduğunuz anda uzak durun, bu bir doğrudan satış tekniği değil yasadışı piramit yapı (Yazının üstüne gelince Piramit Yapılar Videosuna link versin) kandırmacasıdır.

Şirketiniz ne tür eğitimler veriyor?

DSD üyesi, yüksek standartları olan tüm firmalar bağımsız girişimcilere ihtiyaç duyacakları çeşitli kişisel gelişim ve pazarlama teknikleri gibi birçok eğitimler verir ve onlara iş kurmalarında yardımcı olur.

Ödül ve prim sistemi nasıldır?

İşe başlamadan önce firmanın prim, komisyon sistemini çok iyi anlamanız gerekir. Sakın kısa bir sürede büyük kazançlar elde edeceğinizi söyleyen kişi veya şirketlere inanmayın. Aynı diğer iş kolları gibi doğrudan satış sektöründe kazanç; zaman, çaba ve aktivitelerle doğru orantılıdır.

Şirketin ürün garantisi ve iade politikaları nelerdir?

Şirket politikalarını anlamak için kendinize zaman ayırın. Hızlı ve çabuk kararlar almayın. Ürün garanti süreleri, ürün iade süreleri size memnun ediyor mu? Verilen garantiler ve iade taahhütleri size ve müşterilerinizi memnun edecek mi? Her adımı iyi anlayın.

Ayrılmak istersem ne olacak?

Herhangi bir DSD üyesi şirketten ayrılmak isterseniz herhangi bir ceza ödemezsiniz ve yasal sürelerin de üzerinde sürelerde elinizdeki ürünleri iade edebilirsiniz.

Katılmayı düşündüğünüz şirket DSD üyesi mi?

DSD çatısı, firmanın etik iş değerlerine bağlı kalacağının ve tüketici güvenini en üst düzeyde sağlayacağının garantisidir. Bu garantiler, güvenilir bir kariyer çizmeniz için size fayda sağlayacaktır.

Buraya kadar sorduğunuz sorulara aldığınız cevaplar cevaplar sizi tatmin ettiyse, zaman ve emeğinize değecek bir iş olduğuna karar verdiyseniz o zaman DSD olarak size aşağıdaki adımları atmanızı tavsiye ediyoruz:

Şirket web sayfasını ve size sunulan dokümanları iyice inceleyin.
Herhangi bir şeyi imzalamadan önce şartları iyice anlayın
Aklınıza takılan herhangi bir soru varsa DSD’yi aramaktan çekinmeyin
Tüketicilere sunulan ürün ve hizmetleri tecrübe edin

Daha önce tecrübe edinmiş kişilere danışın

Firma ve ürünlerle ilgili daha önce bu işi yapmış kişilerle tanışın, onların tecrübelerinden faydalanın. Ürün ve firmayla ilgili görüşlerini dinleyin. Sosyal medya ve internette firmayla ilgili bilgilere bakın. Eğer bir firma ve ürünle ilgili olumsuz bir şey varsa, bunu günümüz dünyasında gizlemek mümkün değildir. Sosyal medyadaki bilgileri teyit edin. Şunu da unutmayın ki, sosyal medya tek başına güvenilir bir bilgi kaynağı değildir. Elde ettiğiniz bilgileri mutlaka teyit edin.

Karar vermeden önce kendinize yeteri kadar zaman tanıyın

İş kurmak gibi hangi doğrudan satış firmasında yer alacağınıza karar vermek de önemli bir karardır. İş ile ilgili heyecan duymanız, bir an önce başlayıp başarılar kazanmak istemeniz çok güzel. Fakat tam emin olmadan işe başlamamak da çok önemli. Eğer bir firma veya ürün size uygun gelmiyorsa diğerlerine bakın. Mutlaka size uygun olan bir tane bulacaksınız. Kendinize zaman tanıyın, baskı altında hissetmeyin, unutmayın gerçek fırsatlar bir gecede ortadan kaybolmazlar.

Yasadışı yapıları ve sistemleri iyi tanıyın

Maalesef bazı kişiler doğrudan satış yapıyor gibi görünüp, yasadışı ve etik olmayan yollarla haksız ve yasadışı kazanç elde etmektedirler. Bu tür yapıları anlamanız için size bir kontrol listesini aşağıda sunuyoruz:

Firma DSD üyesi mi?
Düşünmenize fırsat vermeden sözleşme imzalamanızı mı sağlamaya çalışıyorlar?
Başlangıçta sizden büyük paralarla ürün mü almanız gerektiğini söylüyorlar?
Çok yüksek kar ve geliri hızlıca kazanacağınızı mı vaat ediyorlar?
Kazançları hiç çaba sarf etmeden elde edeceğinizi mi vaat ediyorlar?
Eğitim seti, başlangıç seti gibi isimlerle ürün veya belgeleri size pazar fiyatlarının çok üzerinde mi satmaya çalışıyorlar?
Satış yapmaya çalışan kişi size gerekli dokümanları, belgeleri vermekte tereddüt mü ediyor?
Satamadığınız ürün olursa şirket bunları geri alıyor mu?
Şirketin ürünleri tüketiciye satılıyor mu?

Yasadışı piramit yapılar konusunda çok dikkatli olun!

Piramit yapılar; piramidin altında yer alan çok sayıda insanın piramitin üstünde yer alan az sayıdaki insana büyük paralar kazandırmasıdır. Her yeni giren kişi piramidin üstünde yer almak umuduyla girişimde büyük paralar öder. Gerçekte ise her yeni seviyede daha az insan sisteme dahil edilir ve daha büyük paralar kaybedersiniz. Daha detaylı bilgi için linke tıklayarak videomuzu izleyebilirsiniz.

Related Articles