1. Doğrudan Satış Konferansı

tarafından dsdnova17

‘Doğrudan Satış Sektörü 1.5 Milyon Kişiye Ek Gelir Sağlıyor’

Doğrudan Satış Derneği (DSD) tarafından organize edilen 1. Doğrudan Satış Sektörü Konferansı, 3 Mart Cuma günü İstanbul’da gerçekleştirildi. Doğrudan satış sektörünün geldiği nokta, geleceği, sektördeki yeni mevzuatlar ve kadın girişimciliği gibi konuların tartışıldığı konferansta konuşan DSD Başkanı Ozan Özsavaşçı, sektörün toplamda 1.5 milyon kişiye ek gelir sağladığını belirtirken, Türkiye’nin global doğrudan satış sektörü pastasından aldığı payın her geçen gün artacağını söyledi.

Doğrudan Satış Derneği’nin (DSD) ev sahipliğinde 3 Mart Cuma günü İstanbul’da düzenlenen 1. Doğrudan Satış Sektörü Konferansı, sektör temsilcilerinin yanı sıra iş dünyasının kanaat önderleri, bürokratlar ve akademisyenleri bir araya getirdi.

Konferansta sektörün geldiği nokta ve geleceği, doğrudan satışın mevzuattaki yeri, firmaların ve Doğrudan Satış Derneği’nin tüketicilerin korunması ile ilgili yürüttükleri faaliyetler, sektörün KOBİ’lere, genç girişimcilere, üniversite öğrencilerine ve akademisyenlere sunduğu fırsatlar, doğrudan satışın Türkiye’de kadınların çalışma hayatına katılımına etkisi ve sağladığı kolaylıklar gibi konular tartışıldı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Türkiye Cumhuriyeti Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürü Ramazan Ersoy, çıkarılan mevzuatla birlikte piramit satış ile doğrudan satışın birbirinden ayırt edildiğini belirterek, bakanlık olarak sektörün gelişimini hızlandıracak düzenlemeleri hayata geçirmeye devam edeceklerini söyledi.

1994 yılında kurulan derneklerinin Türkiye’de doğrudan satışın gelişmesi, tanınması ve doğru temellere oturması için çok fazla emek harcadığına dikkat çeken Doğrudan Satış Derneği Başkanı Ozan Özsavaşçı ise, en hızlı büyüyen sektörlerden birisi olan doğrudan satış sektörünün, son verilere göre yıllık 1.2 milyar TL’lik toplam satış hacmi ile 1.5 milyondan fazla kişiye kendi işini kurma veya ek gelir kazanma fırsatı verdiğini söyledi.

Çalışanların çoğunluğu kadın
Sektörde sürdürülebilir büyüme için dernek olarak faaliyetlerini sürdürdüklerini belirten Özsavaşçı, sözlerine şöyle devam etti: “Doğrudan satış yöntemi, bugün tüm dünyada milyonlarca insana iş imkânı veya ek gelir sağlıyor. Dünya Doğrudan Satış Dernekleri Federasyonu’nun 2015 verilerine göre doğrudan satış sektörü 104 milyon insanın yeni bir iş tecrübesi edinmesi, ek gelir kazanması ve kendi işini kurmasına yardımcı oldu. Doğrudan satış çatısı altında aynı amaçla çalışan birbirinden farklı birçok kesim var. Ev kadınlarından gençlere, öğrencilerden emeklilere kadar farklı yaş, cinsiyet, eğitim ve deneyime sahip insanlar, bizimle birlikte keyifle çalışıyor ve çalıştıkları oranda kazanç elde ediyor. Türkiye’de doğrudan satış sektöründe çalışanların yüzde 80’ini kadınlar oluşturuyor. Yaklaşık 1 milyon 150 bin kadın girişimci doğrudan satış sektöründe çalışıyor. Aileleriyle birlikte 3 milyondan fazla kişi bu sektörden fayda sağlıyor. Daha önce bu sektöre girmiş ve çıkmış insanları da hesapladığımızda, yaklaşık 12 milyon kişiye bir şekilde dokunmuş olduğumuzu görüyoruz.”

Türkiye’nin global doğrudan satış pastasından aldığı payın her geçen gün artacağını ifade eden Özsavaşçı, derneğin üyelerinden Avon, Amway, Forever Living Products, Herbalife Nutrition, Huncalife, LR Health&Beauty, Oriflame, Partylite ve Tupperware’in yöneticilerine sektörün gelişmesine verdikleri katkıdan dolayı teşekkür etti.

‘Dinamik, canlı ve büyüyen bir sektör’
Konferansta söz alan bir başka isim ise Avrupa Doğrudan Satış Dernekleri Federasyonu (SELDIA) Başkanı Thomas Stoffmehl’di. Doğrudan satış sektörünün dinamik, canlı ve büyüyen bir sektör olduğuna dikkat çeken Stoffmehl, doğrudan satışın dünyada 2015 yılında 183 milyar dolarlık bir satış rakamına ulaştığını söyledi. Avrupa Birliği üyesi 28 ülkenin yaptığı satışın toplamda 32 milyar euro olduğunu ifade eden Stoffmehl, ilk üç ülkenin sırasıyla Almanya, Fransa ve Birleşik Krallık olduğunu söyledi. Avrupa’da 14.5 milyon kişinin doğrudan satış sektörüyle ek gelir sağladığını belirten Soffmehl, bu rakamın %80’ini kadınların oluşturduğunu söyledi. Konferans oturumlarını aşağıda yer alan videolardan izleyebilirsiniz.
Related Articles