Başkan’dan Mesaj

tarafından dsdnova17

“Yasalara uyumlu, tüketicilerin ve doğrudan satıcıların haklarını gözeten, derneğimizin davranış ilkelerini benimseyen tüm doğrudan satış şirketlerini sektörümüzün büyümesine katkıda bulunmak üzere derneğimizin çatısı altına bekliyoruz!”

Türkiye’de Doğrudan Satış ve Derneğimiz
Doğrudan Satış, en kısa tanımıyla bir tüketim malının veya hizmetinin tüketiciye satış noktası olmayan bir yerde bir satıcı tarafından anlatılarak ve/veya gösterilerek satışının gerçekleşmesidir.

Bu açıdan bakıldığında Doğrudan Satışın geçmişi dünyada olduğu gibi Türkiye’de de çok eskilere uzanıyor, kitap, ansiklopedi satışı gibi daha organize olmuş daha kurumsal çalışmalara ise 1970’lerin başından itibaren tanıklık edebiliyoruz.

Ancak ülkemizde doğrudan satışın büyümesindeki asıl ivme 90’lı yıllarda başladı.

Bu yıllar Türkiye’deki tüketicinin Doğrudan Satışın kolay, güvenli ve kişiye özel hizmetini daha yakından tanımasını sağladı.

Türkiye’de Doğrudan Satış Derneği’nin kuruluşu da bu yıllara rastlar.

Derneğimiz sektör içinde en üst düzeyde iş ahlakı prensipleri oluşturup korumak ve hem tüketicilerimizin hem de Doğrudan Satışın kazanç fırsatını değerlendirmek isteyenlerin doğrudan satış konusundaki bilgisini artırmak amacıyla 1994 yılında kuruldu.

Saygın üyelerden oluşan derneğimiz, yasalara yüzde 100 uyan, müşteri memnuniyetine son derece önem veren, üyelerinin kurallara uyumunu gözlemleyen bir dernektir.

Sektörde bu çerçevede Doğrudan Satış yapan diğer şirketleri de derneğimize üye olmaya davet ediyoruz.

Dünyada Doğrudan Satış
Dünyada Doğrudan Satış 2015 yılında, yaklaşık 103 Milyon Doğrudan Satıcı ile 184 Milyar Amerikan Doları hacme ulaştı. Bu rakamların büyüklüğünün yanı sıra sektörün bir önceki seneye göre %7.7lik büyüme göstermiş olması da bir o kadar etkileyicidir.

Doğrudan Satış tüketiciler için pratik bir satın alma yöntemi olarak büyümeye devam ederken, bu işte kazanç fırsatını değerlendirmek isteyen Doğrudan Satıcı sayısı da hızla artış göstermektedir.

Doğrudan Satış ile ilgili Avrupa ve dünyadan daha fazla bilgi edinmek isteyenler SELDIA ve WFDSA sayfalarını ziyaret edebilirler.

Tüketiciler için Doğrudan Satışın avantajları
Doğrudan Satış tüketiciler için pratik, konforlu ve güvenli bir alışveriş yöntemidir.

Doğrudan Satışı tercih eden tüketici öncelikle alışverişini ne zaman ve nerede yapacağına karar verme özgürlüğünü elde etmiş olur.

Kişiye özel hizmet ve danışmanlık ise tüketicilerin Doğrudan Satışı tercih etmesindeki bir diğer önemli avantajdır.

Kimler Doğrudan Satıcı olabilir
Doğrudan Satışın çok farklı beklentilere cevap verebilen bir iş alanı olması sebebiyle hemen hemen herkese cazip gelen bir tarafı bulunmaktadır.

Yeterince zaman ayıranların çok ciddi maddi kazançlara ulaşabildiği doğrudan satışın, kişisel gelişim, sosyalleşme gibi avantajlar sunmasının yanı sıra tercih edilmesindeki birincil etken genellikle esnek çalışma saatleridir.

Okulunu, evini, ailesini ya da çocuklarını ihmal etmek zorunda kalmayacağı bir iş arayışında olanlar, mevcut işinin kazancı yeterli olmadığı için mesai saatleri dışında ek kazanç elde etmek isteyenler veya risk almadan kendi işini kurmak isteyenler Doğrudan Satışta aradığını bulabiliyor.

Doğrudan Satış her kesimden insana yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi ve deneyim gibi ayrımlar yapmadan gelir olanağı sağlamaktadır.

Esnek saatlerde, bir arada olmaktan keyif aldığı tanıdıklarıyla çalışarak, kişisel gelişim ve güzel kazanç sağlamak isteyenler Doğrudan Satışa mutlaka daha yakından bakmalılar.

Türkiye’de Doğrudan Satış Sektörünün önümüzdeki yıllarda daha da büyüyerek daha çok kişiye ekonomik bağımsızlık ve kişisel gelişim imkanı vereceğine ve ekonomimizin gelişimine her geçen gün daha fazla katkı sağlayacağına yürekten inanıyorum.

Saygılarımla,

Naime Yalçın
Doğrudan Satış Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

Related Articles